Mała dziewczynka
12/10/2023Kamienie na drodze
20/10/2023Podlasie - warto tu zawitać
Jak zapewne wiesz, województwo podlaskie to region położony w północno-wschodniej części Polski - czyli w górnym prawym rogu mapy. Jest to jedno z najmniejszych województw naszego kraju, jednocześnie posiada niesamowicie bogatą historię i mnóstwo pięknych tradycji. Obyczaje, rozległe dziedzictwo i regionalne obrzędy są tym, czego poszukuję pomiędzy słowami układającymi się w niezapomniane historie tutejszych mieszkańców. Mam poczucie, że dawne podlaskie życie wręcz wzywa mnie do rozgoszczenia się w nim. Wierzę, że niektórymi z tych opowieści uda mi się zafascynować również Ciebie.
Odrobina historii, o początkach
Pierwsze ślady osadnictwa na Podlasiu pochodzą z epoki kamiennej. W kolejnych wiekach region był zamieszkiwany przez różne ludy, m.in. Prusów, Litwinów, Białorusinów i Polaków. W XIII wieku Podlasie zostało włączone do Królestwa Polskiego. Stało się to w 1240 roku za panowania Władysława Łokietka.
W XIX wieku region był częścią zaborów: rosyjskiego i pruskiego. I w końcu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, za rządów Józefa Piłsudskiego, Podlasie zostało przyłączone do II Rzeczypospolitej.
W czasie II wojny światowej Podlasie było miejscem zaciekłych i krwawych walk między polskimi partyzantami a niemieckimi okupantami. To czasy ogromnych zniszczeń w całej Polsce. Nasze domy, miasta i rodziny ucierpiały nie tylko fizycznie. Zostaliśmy też sponiewierani duchowo, mentalnie i emocjonalnie. Po wojnie podlaski region dołączył do Polski Ludowej.
Podlasie dziś
Obecnie województwo podlaskie zamieszkuje około 1,2 miliona osób. Największym miastem jest Białystok, który jest stolicą regionu. W naszej północno-wschodniej krainie mamy piękne miasteczka oraz przecudne wsie i osady. To co zdecydowanie jest wyjątkowe w tym regionie, że odwiedzając dziś wiele lokalnych miejsc odniesiesz wyraźne wrażenie, że czas się w nich zatrzymał. Taki jest właśnie podlaski dyskretny podarunek specjalnie dla Ciebie. Dostajesz niebywałą przestrzeń i czas na pełny, powolny i głęboki oddech.
Każdego dnia z radością to sobie uświadamiam!
Mieszkam zaledwie 8 km od centrum Białegostoku. A mój dom i azyl to nieduży kawałek ziemi z widokiem na łąki i las w małej, spokojnej wiosce. Czyż to nie jest cudowne?
Mieszanka najlepszego
Podlasie to region o niebanalnej, bogatej i wręcz magicznej tradycji i kulturze. W całym województwie blisko siebie mieszkają Polacy, Białorusini, Litwini, Tatarzy i Żydzi. Spotkać też możesz Ormian, Łemków, Romów czy Górali. Każda z tych społeczności ma swoje własne piękne wartości i wyjątkowe obyczaje.
Na Podlasiu zobaczysz też wiele ciekawych zabytków i fascynujących miejsc. Jednym z najbardziej znanych jest Białowieża, a tam Puszcza Białowieska, czyli najstarszy i największy las pierwotny w Europie.
Podlasie to również region o bogatej kuchni. To osobiście uwielbiam! I mam poczucie, że niemal wszyscy odwiedzający moje tereny przepadają za podlaskimi potrawami. Bo któż nie lubi „dobrze” zjeść? A to „dobrze” na Podlasiu nabiera zupełnie innego sensu, kalibru i treści.
To co przepyszne
Najbardziej popularne podlaskie potrawy to:
- pierogi, kołduny, kartacze - w wielu różnych wersjach, np. z mięsem, kapustą i grzybami, czy twarogiem
- placki ziemniaczane, babka ziemniaczana i kiszka ziemniaczana - można podawać same lub z różnymi dodatkami, np. ze skwarkami, cukrem, serem, czy śmietaną
- pierekaczewnik - placek z ciasta drożdżowego, który też jest podawany z różnymi dodatkami, np. z serem, kapustą, czy grzybami
- bigos - przygotowany się z kapusty świeżej i kiszonej, różnorodnych rodzajów mięsa, odrobiny warzyw i przypraw
- grzybowa, chłodnik, barszcz biały czy ogórkowa - pyszne zupy z leśnych grzybów i innych warzyw wprost z wiejskich ogrodów
- kaszanka, salceson, pieczone i wędzone boczki, kiełbasy oraz szynki, topiony smalec skwarkami – tego nie trzeba reklamować
- z ciast oczywiście marcinek, sękacz i mrowisko
Przyznasz, że takie jedzenie robi wrażenie!
Nie sposób wymienić wszystkiego, ponieważ Podlasie to region o bardzo bogatej tradycji kulinarnej, która jest wynikiem wpływów różnych przenikających się kultur.
Zapraszam Cię do pięknej wędrówki po Podlasiu
Prostym słowem i czarującą opowieścią odkryję przez Tobą bogate tradycje, nietuzinkowe zwyczaje i urocze historie. Wtajemniczę Cię w wydarzenia dnia codziennego, wprowadzę w prozaiczne dawne życie, dotkniesz bajań podróżujących przez pokolenia, poznasz wiele ciekawostek, pooddychasz czystym powietrzem, napijesz się chłodnej wody ze studni i zjesz placka ziemniaczanego z tłustą i gęstą śmietaną.